Logo Garbatka ZSP

News

News zdjęcie id 288

AGNIESZKA I KRZYSZTOF KUMOROWIE W SZKOLE DRZEWNEJ I LEŚNEJ

27.11.2019

 

 

25 listopada do Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku przyjechali niezwykli goście, Agnieszka i Krzysztof Kumorowie.

Agnieszka Kumor przyleciała prosto z Paryża, gdzie pracuje jako dziennikarka w RFI, a znana jest także jako pisarka, autorka esejów i opowiadań drukowanych w „Twórczości”. Z wykształcenia jest aktorką, podobnie jak jej ojciec, Krzysztof Kumor, który urodził się i mieszkał z rodziną w Garbatce- Letnisku przy obecnej ulicy Kochanowskiego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kumor


Szkołę Drzewną i Leśną odwiedził pierwszy raz 23 czerwca 2017 roku, kiedy w imieniu starszego brata otwierał Salę Tradycji Łowieckiej im. Andrzeja Jana Kumora ze znajdującymi się w niej trofeami myśliwskimi, które Andrzej Jan Kumor, Honorowy Przyjaciel Szkoły, miesiąc wcześniej (21 maja, niespełna trzy miesiące przed śmiercią 6 sierpnia) przekazał „Drzewnej”, od ponad dziesięciu lat kształcącej w rodzinnej Garbatce w zawodzie leśnika.

W Sali Tradycji Łowieckiej, sali 67, małym myśliwskim muzeum i aktualnie tymczasowej bibliotece, wisi przy drzwiach na ścianie nota biograficzna z fotografią darczyńcy kolekcji: inżyniera budownictwa lądowego, doktora nauk technicznych, członka zwyczajnego Akademii Inżynierskiej w Polsce, prowadzącego własne przedsiębiorstwo wieloletniego kierownika budów obiektów przemysłowych, gmachów użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych w kraju i za granicą. Prezesa i założyciela Polskiego Klubu Safari, podróżnika i myśliwego. Poza myślistwem i podróżami miłośnika zabytków architektury, malarstwa, teatru, opery. Autora książek podróżniczo-łowieckich wydanych w Warszawie, w Bibliotece Beletrystyki Łowieckiej: „Wspomnienia afrykańskie” (1998), „Wyprawy po złote runo” (1999), „Od Kalahari do Kamczatki” (2003), zbioru opowiadań o psie Kimie „Psia przyjaźń” (Wydawnictwo „Stopa”, Kościan 2006).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Jan_Kumor

 

Krzysztof Kumor tym razem towarzyszył córce w jej pracach researcherskich, w trakcie zbierania materiału do kolejnej książki dotyczącej historii rodzinnej, z częścią akcji osadzoną w czasie pacyfikacji Garbatki-Letniska 12 lipca 1942 roku.

Przypomnijmy, że rodzice Andrzeja Jana i Krzysztofa, a dziadkowie Agnieszki – Stanisława i Łukasza Kumorowie – nauczyciele w miejscowej Szkole Podstawowej, poza pracą zawodową angażowali się w działalność społeczną. Łukasz Kumor zainicjował i prowadził harcerstwo, po wybuchu II wojny światowej jako zastępca komendanta Obwodu Kozienice ZWZ AK Romana Ludwika Bielawskiego włączył się w walkę z hitlerowskim okupantem. W nocy z 11 na 12 lipca 1942 roku podczas masowych aresztowań schronił się w polu na gruszce sąsiadów. Niemcy aresztowali jego żonę (córkę leśniczego Leśnictwa Molendy Stanisława Sztobryna i Balbiny z domu Ziemskiej). Stanisława Kumor zginęła w KL Auschwitz- Birkenau, w wieku 29 lat jeszcze tego roku, 21 października.

O tamtych wydarzeniach Andrzej Jan Kumor napisał w swojej książce „Z żabiej perspektywy” (KAW, Warszawa 2001), jedynej w jego dorobku pozycji wspominającej miejsce urodzenia i dzieciństwa, pacyfikację Garbatki, tragicznie wpisującą się w rodzinną historię.

Teraz tym tematem zajęła się Agnieszka, głównie zainteresowana osobą babci Stanisławy.

Przy okazji pierwszej wizyty w garbateckiej Szkole Drzewnej i Leśnej Agnieszka Kumor zwiedziła wraz z ojcem poświęconą stryjowi Salę Tradycji Łowieckiej, trafiając tamże do klasy III na lekcję historii.


Z kolei wcześniej, w sali języka polskiego, Agnieszka i Krzysztof Kumorowie stanęli do pamiątkowego zdjęcia z leśnikami - recytatorami: Martą Bednarczyk, Pawłem Wójcikiem (III TL) i Krystianem Flisińskim (II TL), nagrodzonymi finalistami XVII Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety. Przegląd Twórczości Adama Zagajewskiego, którego uroczyste zakończenie odbędzie się w Warszawie 29 listopada.

Jak jej ojciec i nieżyjący stryj, Agnieszka Kumor przyczynia się do podtrzymywania pamięci o pacyfikacji, o rodzinie, o Garbatce. Czyli pamięta o człowieku i całym świecie. Czekając na kolejne spotkanie i książkę, pozostają nam miłe wspomnienia, zdjęcia i dedykacja w „Księdze Uroczystości Szkolnych”:


„Powrót na ziemie przodków, ale czy kiedykolwiek z niej wyszliśmy, oni zawsze z nami!
Pozdrawiam serdecznie grono nauczycielskie i uczniów szkoły

          Agnieszka Kumor

          Garbatka-Letnisko 25/11/ 2019

          Krzysztof Kumor”.

 

(ed)

 

 

 

Dyrektor Zaprasza

Mirosław Dziedzicki

tel. (48) 621 00 47

zsdwgarbatce@poczta.onet.pl

admin. Jacek Popis

kierownik.internat@

drzewna.net.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.