Logo Garbatka ZSDiL

News

News zdjęcie id 277

Śladami Garbackich willi ...

08.11.2019

22 października 2019 roku klasy I Technikum Leśnego i Drzewnego pod opieką Profesorki Elżbiety Dziedzickiej wybrały się na wycieczkę zapoznawczą po Garbatce-Letnisku. Nasze zwiedzenie rozpoczęło się od stacji kolejowej i ulicy 15. Stycznia, na której Niemcy wymordowywali część społeczności żydowskiej podczas pacyfikacji Garbatki.

Poszliśmy pod willę Dr Jana Jaworskiego, zasłużonego lekarza i działacza, który w trakcie II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zwiedziliśmy również ulicę Fabryczną, na której znajduje się Dom Amerykanina i była fabryka Destylarni Przetworów Żywic-od niej powstała nazwa ulicy: Fabryczna. Na ulicy Zdrowotnej była willa „Hanki” Lewandowicz, naprawdę miała na imię Anna, „Hanka” to był jej pseudonim konspiracyjny. Patronka ulicy, przy której stoi nasza szkoła była córką Janiny i Józefa Lewandowiczów. Podczas II wojny światowej Lewandowiczowie brali udział w tajnej konspiracji. „Hanka” po 12 lipca 1942 roku i przesłuchiwaniach w szkole w Garbatce trafiła do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie jesienią została zamordowana. O „Hance” wspominała jej obozowa współwięźniarka Seweryna Szmaglewska w książce „Dymy nad Birkernau”, będącej materiałem dowodowym w procesie przeciwko zbrodniom hitlerowskim w Norymberdze.

Potem zwiedziliśmy willę na rogu ulicy Dębowej, w której mieszkały rodziny Dunina, Ziębów, Komorowskich. A przy ulicy Partyzantów-kompleks willi: „Radosnej”- prywatnej szkoły Marii Gajl (tzw. Gajlówki), w tej willi znajdował się Pensjonat Zakładów Naukowych Żeńskich Marii Gajl, „Zofjówki” rodziny Sagatowskich i „Piotrówki” rodziny Hornbergerów. Obecną kole ulicy Drzewiarzy jeździła kolejka wąskotorowa z głębi Puszczy Kozienickiej. Następnie poszliśmy na ulicę Plażową, gdzie znajdował się trzy wille, w tym najważniejsze -ta w której mieszkał kompozytor i legionista Mieczysław „Kozar” Słobudzki {autor pieśni „Rozkwitały pąki białych róż” , „Graj Cyganie”} i Pensjonat św. Tesreski. Udaliśmy się w stronę pomnika Romana Ludwika Bielawskieg, komendanta ZWZ AK. Roman Ludwik Bielawski urodził się 22 maja 1907r. W powiecie Miechowskim, został zamordowany 12 lipca 1942 roku, gdy z pobliskiej wsi Molendy uciekał do domu, który wynajmował pod fałszywym nazwiskiem Dębowskim. Za zasługi został uhonorowany Krzyżem Walecznych. Nasz spacer zakończyliśmy odwiedzinami willi Jagodzińskich, gdzie mieściła się wytwórnia Ogranów Kościelnych Stanisława Jagodzińskiego,willi Adamskich, Frączkowskich, Bartmańskich, obecnie jest dom sióstr zakonnych. Na koniec, jak przystało na uczniów Technikum Leśnego i Drzewnego popatrzyliśmy na willę Nadleśnictwa.

 

 

Zdjęcia: Piotr Sadurek, Elżbieta Dziedzicka

Tekst: Aleksandra Tęcza, Norbert Sak, Dawid Plesiewicz

 

 

Dyrektor Zaprasza

Mirosław Dziedzicki

tel. (48) 621 00 47

zsdwgarbatce@poczta.onet.pl

admin. Jacek Popis

kierownik.internat@

drzewna.net.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.