Logo Garbatka ZSDiL

News

News zdjęcie id 272

Spacer po Garbatce klasy 1 Tlp i Tdp

22.10.2019

Klasa pierwsza dnia 15 października razem Panią polonistką Elżbietą Dziedzicką wyruszyła na spacer pt. ,,Szlakiem Garbackich willi''. Uczniowie razem z nauczycielką postanowili przejść dawną ul.Piaskową, obecną teraz ul.Dr. Jana Jaworskiego. Pierwszą z willi jaką obejrzeli była to willa Dr. Jana Jaworskiego. Jan Jaworski urodził się 14 maja 1898r. w Jabłonnie koło Czarnolasu. Po zakończeniu edukacji koło 1930r. osiedlił się w Garbatce i zaczął praktykę lekarską. Willa została wybudowana w 1933r. obiekt wzniesiony został przez znanych, w tamtych okresie miejsowych cieśli m.in. Adama Maciejczyka z Garbatki oraz Jana Orzechowskiego z Bogucina. Willa Jana Jaworskiego to obiekt wykonany z drewna, piętrowy bardzo dobrze zachowany. Charakterystyczny dla tej budowli jest dwupoziomowy dach oraz fasada, którą zdobi weranda o charakterze otwartym na parterze oraz zamknięta w części piętrowej.

Przy ul.Fabrycznej zbiegającej się z Jaworskiego stoi dom Amerykanina. Dom rodzinny Dobrzańskich- Apolonii i jej synach rotmistrzach Bohdanie i Zygmuncie. Nazwa ul.Fabrycznej pochodzi od dawnego zakładu destylarnii przetworów żywicy. W miejscu destylarnii niegdyś był tartak gdzie odbywały się przesłuchania. Stamtąd również byli wyworzeni do obozów koncentracyjnych.

kolejną willą jest willa Hanny Lewandowicz. Była jedyną córką Janiny i Józefa Lewandowiczów zamieszkałych we własnym domu przy obecnej ul.Zdrowotnej. Wraz z wybuchem  II Wojny Światowej rodzina Lewandowiczów rozpoczęła nielegalną, tajną działalność w podziemnej organizjacji ZWZ AK. Hanka została aresztowana będąc na swoim balkonie. Zostaławywieziona do Oświęcima, gdzie jesienią została zamordowana.

Następnymi willami które odwiedziliśmy były Willa rodziny Ziębów i rodziny Komorowskich na ul.Patryzantów mieściła się willa "Piotrówka" Hornbergerów. Naprzeciwko "Piotrówki"- willa "Gajlówka" Pensjonat Zakładów Naukowych Żeńskich Marii Gajl. Na rogu Drzewiarzy i Partyzantów willa "Zofiówka" z 1932r.

Niestety z powodu limitu czasowego nie zdażyli odwiedzić wszystkich Willi, ale są pewni że nie zapomną tej wycieczki do końca życia :)

    

tekst: Martyna Hałdaś, Patrycja Rogalska, Julia Orłowska

foto: Marta Iwańska, Elżbieta Dziedzicka

 

Dyrektor Zaprasza

Mirosław Dziedzicki

tel. (48) 621 00 47

zsdwgarbatce@poczta.onet.pl

admin. Jacek Popis

kierownik.internat@

drzewna.net.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.