Logo Garbatka ZSDiL

News

News zdjęcie id 268

Wycieczka do Kozłówki i Majdanka

01.10.2019

W dniu 26 września 2019r. młodzież klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisku, uczestniczyła w wycieczce programowej do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz zwiedziła były niemiecki obóz zagłady na Majdanku. Program wycieczki dostosowany został do treści edukacyjnych, jakie są realizowane na zajęciach  z przedmiotu historii.   

W Muzeum Zamoyskich młodzież miała możliwość  obejrzenia  zespołu pałacowo-parkowego, którego wnętrza zachowały swój pierwotny układ i po dzień dzisiejszy  zachwycają bogatą kolekcją  rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby, pochodzącej z XVIII, XIX i początku XX wieku.   Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły elementy wyposażenia wnętrz pałacu, ich autentyczność oraz ilość. Znajdują się tutaj piece z ozdobnymi kaflami, marmurowe kominki, dębowe parkiety, a wśród zgromadzonej  kolekcji malarstwa dominują portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego. Znajduje się tu również imponująca ilość mebli, rzeźb, luster, porcelany, srebra, które stanowiły dawne wyposażenie pałacu. 

Po wyjściu z pałacu był  czas na spacer wśród przepięknych klombów, pełnych kompozycji kwiatowych, po których spacerowały pawie, dodając temu miejscu wyjątkowego uroku. Romantyczne  alejki obsadzone starymi drzewami, tworzyły klimat minionej epoki. 

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Majdanku. Znajdują się tutaj pozostałości po niemieckim obozie zagłady, przez który przeszło 150 tysięcy ludzi, w czasie 3-letniego okresu funkcjonowania tego obozu. Ponad połowa z nich zginęła na skutek ludobójczej działalności okupanta niemieckiego. Obóz na Majdanku był drugim co do wielkości po Auschwitz hitlerowskim obozem na terenach okupowanych przez III Rzeszę.     

Ciekawy przekaz informacji, wykonany przez Panie Przewodniczki    dotyczących  funkcjonowania obozu i codziennego  życia jego mieszkańców, dodatkowo wzbudzał zainteresowanie wśród młodzieży, dla której była to znakomita lekcja historii, obejrzana na żywo.   

Dla wielu  zwiedzajęcych Kozłówka  pozostawiła niezapomniane wrażenia i dostarczyła ogromną porcję wiedzy o przeszłości, o kulturze i życiu codziennym rodu magnatów. Zwiedzanie Majdanka  umożliwiło poznanie bolesnej strony  historii narodu polskiego, który doświadczył ogrom cierpień i  był ofiarą ludobójstwa, dokonywanego za drutami obozu. Poznanie histoii obozu  wzbudziło  wśród zwiedzających refleksję nad życiem, szacunkiem i tolerancją. 

Myślę, że dla młodych uczestników wycieczki  obecnośc tutaj  pogłębiła poczucie patriotyzmu, a jednoczesnie uświadomiła o tragiźmie i bólu jakie  niesie ze sobą wojna.

 

                                                                                Marta Mroczek

Dyrektor Zaprasza

Mirosław Dziedzicki

tel. (48) 621 00 47

zsdwgarbatce@poczta.onet.pl

admin. Jacek Popis

kierownik.internat@

drzewna.net.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.