Logo Garbatka ZSDiL

News

News zdjęcie id 154

Warsztaty snycerskie i ikonopisania na „Twórczym Lecie 2017” w Szkole Leśnej i Drzewnej w Garbatce- Letnisku

 

 

 

Od  dziesięciu lat „Twórcze Lato” jest stałą częścią oferty wakacyjnej, letniej propozycji Szkoły Leśnej i Drzewnej, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce- Letnisku. 

Doceniając walory podradomskiego letniska, położonego w Puszczy Kozienickiej, ciekawą lokalną historię, oprócz zadań edukacyjnych placówka stara się wyjść naprzeciw potrzebom gminy i regionu związanym z kulturą i sztuką. Wykorzystuje do tego  doskonale wyposażoną własną bazę warsztatową, zapewnia profesjonalną obsługę.

Dla zgadzających  się z mądrością, że bez względu  na wiek ważne jest zachowanie w sobie  zdolności bycia uczniem, dla chcących twórczo i kreatywnie spędzić czas urlopu, otworzyć się na sztukę, pogłębić wrażliwość oraz duchowość, powinien być atrakcyjny program trwającego na terenie „Drzewnej” tegorocznego  „Twórczego Lata”.

            Szkoła  i w wakacje nie jest wolna od  nauki, więc  dziesięciodniowe warsztaty snycerki rozpoczęły się tydzień po zakończeniu roku szkolnego. Od 30 czerwca rzeźby ornamentu w drewnie na warsztatach szkolnych uczył artysta rzeźbiarz Mirosław Dziedzicki, dyrektor miejscowego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

             Wśród biorących w nich udział, znaleźli się tacy, którzy na przyjazd do Garbatki  w lecie na snycerkę czekali siedem lat. A po odbytym tu wówczas kursie  ikonopisania,  teraz spełnili swoje marzenia, co do nauki wykonania snycerki zdobiącej podobrazia ikon.

            Następnego dnia po zakończeniu warsztatów snycerskich, 10 lipca, rozpoczęła się „Droga ikony” pod kierunkiem ojca Jacka Wróbla SJ  - sześciodniowy kurs pisania ikon dla zaawansowanych piętnastu  uczestników, między innymi z Poznania, Warszawy, Koszalina, Bydgoszczy, Sędziszowa, Radomia, a nawet ze Szwecji. (I tu ciekawostka:  na ikonopisanie przyjechała Zofia Svensson, adresatka listu z 13 maja 2010 roku, zamieszczonego w ostatniej „Mojej Garbatce”, poszukująca swoich lokalnych korzeni. Babcia Zofii, Maria Marciniak z domu Rdzanek, urodzona w 1905 roku, przed wojną mieszkała w Garbatce. Zofia  Svensson z satysfakcją zobaczyła, że jej list nie przeszedł bez echa, dla rodziny  zrobiła jego zdjęcie  w „Mojej Garbatce” z 16 marca 2016).  

            Z siedmiu  hagiograficznych wizerunków świętego  Jana Chrzciciela (dwóch ze zwiniętym zwojem, ze zwojem z przesłaniem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”,  ze  zwojem i słowami: „Oto Baranek Boży…”,  symbolicznym barankiem,   anielskimi skrzydłami, dwóch z trzymającym swoją ściętą głowę na tacy,  świętym  jako pustelnikiem)  uczestnicy warsztatów mieli wybrać  jedno, najbardziej im odpowiadające, przedstawienie ikonograficzne. 

 Codziennemu rytmowi  pracy, dążącej w skupieniu do jak najlepszego oddania postaci świętego w obrazie,  towarzyszyła droga duchowa:  półgodzinna medytacja przed ikoną Jezusa Chrystusa od godziny dziewiątej - z czytaniem  Słowa Bożego o świętym Janie Chrzcicielu,  stosownego psalmu, ze śpiewemKantyku Zachariasza, modlitwą ikonopistów, z teologią ikony ukazującej Jana Chrzciciela, z czym przed zajęciami zapoznawał obszernie ojciec Jacek, z mszą świętą o godzinie dwunastej trzydzieści i krótką homilią. 

 W świat ikony, poza słowami i  naukami warsztatowymi  ojca Jacka, wprowadzała także muzyka -  odtwarzane z głośnika śpiewy chórów cerkiewnych. 

 Ikony udało się skończyć w późnych godzinach nocnych dzień przed końcem kursu. Z  życzliwością śpieszył innym z pomocą Przemysław Juszczak z Poznania, zajmujący się pisaniem ikon od dziesięciu lat, autor powstałej ikony z Janem  Chrzcicielem jako pustelnikiem. 

 Tradycyjny finał „Drogi ikony” w Garbatce- Letnisku i tym razem wyglądał podobnie. 16 lipca po  niedzielnej mszy świętej w tutejszym Kościele pw. Nawiedzenia NMP  o godzinie dziesiątej trzydzieści ojciec Jacek uroczyście poświęcił ikony  ustawione na stopniach ołtarza. Każdy z uczestników pocałował i zabrał swojego Jana Chrzciciela, ustawiając się z kursantami do pamiątkowego zdjęcia przed ołtarzem - z ojcem Jackiem, księdzem proboszczem Augustynem Rymarczykiem, wikariuszem Łukaszem Boćkiem.  Choć nie udało się drugie zdjęcie, jak zawsze przed Stacją Garbatka, zebrani uczestnicy „Drogi ikony” doczekali się wspólnej fotografii na placu przed wejściem do szkoły.

  W programie „Twórczego Lata 2017” znalazł się  jeszcze studencki plener Wydziału Rzeźby ASP w Łodzi, warsztaty: stolarskie, rzeźbiarskich  technik odlewniczych,  wykonywania witraży, garncarskie, fotograficzne, decoupage, malarskie, wikliniarskie i  10. Jubileuszowy  Międzynarodowy Plener Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka- Letnisko”.

 „Nad czas stracony nic bardziej nie boli”- Michał Anioł.  Nie boli na „Twórczym Lecie 2017” w Szkole Leśnej i Drzewnej w Garbatce- Letnisku.

 

 (ed)

 

Dyrektor Zaprasza

Mirosław Dziedzicki

tel. (48) 621 00 47

zsdwgarbatce@poczta.onet.pl

admin. Jacek Popis

kierownik.internat@

drzewna.net.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.