Logo Garbatka ZSDiL

Grupa Teatralna „Elektra”

 

 

 

 

Powołała  ją  chęć  dosłownie ponownego odczytania i interpretacji  tekstów literatury wysokiej.  Taki kontakt jest  zawsze zwrotny, bo sztuka prawdziwie  żyjąc, poszerza przestrzeń naszego istnienia.

    Zaczynamy od prezentacji fragmentów wspomnień  Pauliny Wilkońskiej, znanej romantycznej powieściopisarki i pamiętnikarki, jednej z pierwszych kobiet w Polsce utrzymujących się z pracy twórczej. W 1837r. przez rok razem z mężem Augustem Wilkońskim, słynnym humorystą, dzierżawiła folwark w Garbatce, co między  innymi opisała w wydanych  w 1875r.  przed śmiercią Moich wspomnieniach o życiu towarzyskim na prowincji w Kongresówce. Spotkać w nich można również Bąkowiec, Policznę, Gródek, Czarnolas,  Kozienice, Puławy  oraz w samej Garbatce  tak ciekawe osoby, jak  Józefa Franciszka Królikowskiego, którego poglądy teoretycznoliterackie wpłynęły na praktykę poetycką Adama Mickiewicza w Pieśni Wajdeloty Konrada Wallenroda. 

  Kto dziś czyta  prozę wspomnieniową tej XIX-wiecznej pisarki? My. I chcielibyśmy ją  przeczytać głośno, wyraźnie, różnorodnie.  Być może w takiej formie będzie to pierwsze tego typu  przedstawienie, w dodatku tutaj, w miejscu  związanym z jej biografią.

 Uroczysta premiera wybranych rozdziałów Moich wspomnień o życiu towarzyskim na prowincji w Kongresówce zaplanowana jest w marcu w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie - patrona Szkoły Drzewnej w Garbatce.   

 

 Ćwiczymy sztukę czytania i odczytania wedle potrzeb, a wtedy bez opamiętania. W wersji przyzwoitej spotykamy się w poniedziałki po godzinie 14.15.

Dyrektor Zaprasza

Mirosław Dziedzicki

tel. (48) 621 00 47

zsdwgarbatce@poczta.onet.pl

admin. Jacek Popis

kierownik.internat@

drzewna.net.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.